in ,

Türkiye’de Tasarımlarıyla Ünlü 5 Mimar

Türkiye’de Tasarımlarıyla Ünlü 5 Mimar, işini tamamen profesyonel olarak yürüten ve eşi benzeri görülmeyen projelere imza atarak hem ülkemizde hem de yurtdışında kendini kanıtlamış kişilerdir. Günümüzde modern dünyada mimarlık ve mühendislik gibi iş alanları oldukça tercih edilen ve iş imkânında fazla olduğu bölümlerde.Türkiye’de Tasarımlarıyla Ünlü 5 Mimar‘ın Dolayısıyla teknolojinin gelişmesiyle birlikte konut, gökdelen, modern Evler ünlü türk mimarları tarafından yapılmaktadır.

Yalnızca Türkiye’de değil genel olarak tüm dünyaya ismini duyurmuş en iyi Türk mimarları günümüzde halen daha projelerini devam etmektedir. Mimarlar tasarladıkları muazzam yapıları ile şehirlerin, kentlerin tüm dokusunu ve görünümünü daha özgür hale getirirler.

Türkiye’de bulunan ve Türkiye’nin en iyi mimarları olarak aşağıda sizler için sıraladık.

Melkan Tabanlıoğlu

İstanbul teknik Üniversitesi mimarlık bölümünden mezun olan Melkan Gürsel Tabanlıoğlu 1993 yılında mimarlık ve şehircilik mastır programına katılmıştır. Katalonya Politeknik Üniversitesi aracılığı ile 1995 yılında mimarlık odası üyesi olarak da seçilmiştir.

Avrupa’nın 40 yaş altı en iyi mimarlarından biri olarak seçilen Gürsel Tabanlıoğlu hem yurtdışında hem de yurt içinde birçok alanda ve çeşitlilik olsa yazılarda bulunmuştur. Murat Tabanlıoğlu ile birlikte 2010 yılında yılın mimari ödülü ve 2013 yılında ise tekrar yılın mimar ödülüne layık görülmüştür.

Emre Arolat

1982 yılında Galatasaray lisesinden mezun olan Emre Arolat Mimar Sinan Teknik Üniversitesi mimarlık fakültesinden 1992 yılında yüksek lisans derecesi ile mezun olmuştur. Türkiye’nin en iyi mimarların olarak en üst sıralarda kendini gösteren Emre Arolat, 1986 ve 1987 yıllarında mimarlık bürosu çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönmüştür. Yaklaşık olarak dört yıl boyunca anne ve babasıyla birlikte ortak tasarımları bulundurarak projeleri tasarlanmıştır.

2004 yılında Emre Arolat Architects’i Gonca Eroğlu ile birlikte kurmuştur. 2004 yılından itibaren yaptığı muazzam çalışmalarıyla birlikte birçok ödüle layık görülmüştür.

Erciyes Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi gibi öğretim kurumlarında mimarlık dersleri vermiştir. 2012 yılında birinci İstanbul tasarımı bineali ve küratör olarak görev yapmıştır. Sancaklar cami ve Zorlu Center gibi tasarımlarında Emre Arolat imza atmıştır.

Enis Öncüoğlu

Orta Doğu teknik Üniversitesi mimarlık fakültesinden mezun olan 1989 yılında diplomasını alan Enis Öncüoğlu, Öncüoğlu mimarlıkta iş hayatına başlamıştır. Öncüoğlu mimarları kurucusu olan Hasan Öncüoğlu’nun vefatının ardından 1996 yılında şirketin genel Müdürlüğü’nü üstlenmiştir. Pek çok uluslararası yarışmalarda jüri iyilikleri yaptıktan sonra MIPIM, ProEstate, MAPIC gibi oldukça fazla olan ulusal ve uluslararası konferanslardan konuşmacı olarak katılmıştır.

Hem mimarlık hem de gayrimenkul alanlarındaki tecrübelerini herkeste paylaşan Öncüoğlu, aynı zamanda Ankara mimarlık Merkezi’nin kurucuları arasında yer almaktadır. TMMOB mimarlar odası üyeliği, ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mezunları Birliği, Türk Serbest Mimarlık Derneği, Omim Yönetim Kurulu Üyelikleri, Alışveriş Merkezleri Ve Perakendeciler Derneği, Türk Müşavir Mühendisler Ve Mimarlar Birliği, ICSC Üyelikleri de bulunmaktadır.

Melike Altınışık

2018 yılında Avrupa’nın en iyi 40 yaş altı 40 mimarlarından biri olarak seçilen Altınışık, 1980 yılında fazla Türkiye’de doğmuştur. İstanbul teknik Üniversitesi mimarlık Fakültesi’ne bölüm birincisi olarak bitiren Altınışık Kencel tasarım ve mimarlık üzerine yüksek lisans eğitimi almıştım. Eğitim için İngiltere’ye giden Melike Altınışık, Yüksek lisans final jürisinde tanıştı dünyaca ünlü olan Zaha Hadid ve Patrik Schumacher’ın iş teklifi ile ZHA ofisinde proje yürütücüsü olarak çalışmıştır.

ZHA ofisinden sonra ülkemize dönen Melike Altınışık, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Yüksek Lisans Programı kadrosuna girmiştir. 2013 yılında Melike Altınışık Arhtchitect kurarak küçük Çamlıca televizyon kulesi ve Seul robot bilimi müzesini tasarlanmıştır.

Han Tümertekin

1958 yılında doğan Han Tümertekin, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde mimarlık öğrenimi görmüştür. Tarihsel koruma alanlarında Yüksek lisans yapan Tümertekin, ulusal ve uluslararası ödüle layık görülen mimarlarımız arasında da bulunmaktadır. Mimarlar ve han Tümertekin proje danışmanlık hizmetleri ile birlikte ülkemiz başta olmak üzere Japonya, Kanada, Fransa ve Hollanda gibi ülkelerde de çeşitli projelerde yerini almıştır.

2004 yılında B iki evi projesi ile alınan mimarlık ödülünü kazanan Han Tümertekin, 2008 yılından bu yana kadar Han mimarlık ödülleri yönetim kurulu üyesi olarak da görev yapmaktadır. 2007 yılında Han Tümertekin çalışmaları Harvard Üniversitesi yayınları tarafından Monografi olarak yayınlanmıştır.

Ünlü Türk Mimarlar

Ünlü Türk mimarlar, geçmişten günümüze kadar Türkiye’de yaşamış olan ve halen günümüzde yaşayan birçok ünlü Türk mimarlar bulunmaktadır. Yurtdışında adımızı kuru ile birlikte taşıyan Türk mimarların öncüsü olan birçok mimar da bulunmaktadır.

Pennsylvania Üniversitesi, Harvard Üniversitesi gibi yurtdışında bulunan üniversitelerde görev yapan hem ülkemizde hem de yurtdışında çalışıp ve eserlerini tüm dünyaya tanıtan ünlü Türk mimarlar bulunmaktadır.

Yukarıda bulunan mimarlar Türkiye genelinde birçok eseri ile birlikte bilinen ünlü Türkiye’de Tasarımlarıyla Ünlü 5 Mimarıdır. Hem ülkemizde hem de tüm dünyada eşi benzeri görülmeyen projelere imza atarak isimlerini duymuşlardır.

Makale Yazarı istersen .NET

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

İstanbul’da En iyi 10 Özel Hastane

Türkiye’de En İyi 10 Özel Okullar