in

Bune AqBune Aq AğlaAğla İnceleİncele GüzelGüzel

Türkiye’de En İyi Özel Okullar 2023

Türkiye’de En İyi Özel Okullar 2023, İstanbul’da veya Türkiye’nin neresinde olursanız olun çocuğunuzun veya sevdiklerinizin en doğru ve en iyi eğitimi almasını istersiniz. Bunun yanında İstanbul’un en iyi özel okullar olarak tercih yapmak isteyen insanlar da buna yönelik araştırmalar yapmaktadır. Devlet okulu ile özel okullar arasında seçim yaptıktan sonra bir diğer önemli seçim ise en iyi özel okullar arasından birini seçmektir.

İstanbul’da bulunan insanlar doğal olarak birçok özel okul arasından en iyi ve en kaliteli özel okulları seçmektedir. Eğitim ve öğretim kadrosu ile verilen eğitim, içerisinde bulunan yemekhane, sosyalleştirme içerisinde yapılan etkinlikler, eğitim dili gibi faktörler en iyi özel okul seçiminde önemli role sahiptir.

Türkiye'de En İyi 10 Özel Okullar

En iyi ve en başarılı okullar listesi, okulların gerçekleştiği çalışmaları ve veli değerlendirmelerine bağlı olarak belirlenmiştir.

Aşağıda bulunan özel okullar Türkiye’de ve İstanbul’da en iyi özel okullar arasında yer almaktadır.

Türkiye'de En İyi 10 Özel Okullar
DOĞA KOLEJİ
ÖZEL AMERİKAN ROBERT LİSESİ
İTALYAN LİSESİ
ÖZEL SAINTE PULCHERIE FRANSIZ LİSESİ
VEHBİ KOÇ VAKFI KOÇ ÖZEL LİSESİ
ÖZEL BAHÇEŞEHİR LİSESİ
İSTEK ÖZEL KEMAL ATATÜRK ANADOLU LİSESİ
ÖZEL SANKT GEORG AVUSTURYA LİSESİ
ÖZEL ÇEVRE KOLEJİ
ALKEV ÖZEL FEN LİSESİ

Doğa Koleji

2002 yılından itibaren Doğa Koleji 100 öğrenci ile birlikte çıktığı yolda fazlasıyla büyüyen ve dünyanın en büyük eğitim kurumları arasında ilk beşe giren doğa koleji en iyi özel okullar arasında ilk sırada yer almaktadır. 86 kampüsü, 55.000 öğrencisi ve 8000 çalışanı ile birlikte büyümeye devam etmektedir. Doğa, uzay, dil ve bilim gibi alanlarda tamamen konsept okullar oluşturulmasıyla bu modellerin patentlerini de Amerika’dan bir çok ülkeye vermesiyle de oluşmuştur.

Apple, Oxford Üniversitesi gibi dünya devleri ile yaptığı sektörde ilk kez gerçekleşen uluslararası ilk iş birlikleri de gerçekleşmektedir. Yaparak ve yaşayarak öğrenme felsefesi ile 2002 yılından bu zamanlara kadar eğitimlerine devam etmektedir.

Özel Amerikan Robert Lisesi

Milli eğitim Bakanlığına bağlı olarak İngilizce dilinde eğitim yapan özel bir eğitim kurumu olma özelliği taşımaktadır. Karma eğitimi ile birlikte gündüzlü ve yatılı olarak öğrencilerine eğitim hizmeti sunuyor.

Robert lisesinin eğitim süresi hazırlık ile beraber beş yıl olarak da belirlenmiştir. Okuldaki öğretmenler öğrencilerin %50 Türk, %8’in İngiliz, %10 farklı dillerden, %32 Amerikalı milletlerden oluştuğu bilinmektedir. Eski ismi ile birlikte Robert koleji 1863’ te İstanbul’da kurulmutur.

İtalyan Lisesi

Özel İtalyan Lisesi, Türkiye’deki İtalyan okulunun ilk temsilcisi ile arasında yer alır. Öğrenci ve öğretmenlerin kişilik koşullarıyla hem Avrupa’da hem de dünya vatandaşı olma yönünde çalışmaları gerçekleşmektedir.

 Özel İtalyan Lisesi eğitim modeli olarak hem İtalyan kültürünün hem de Türk kültürünün birleştirilmesi ile harmanlanmıştır. İtalyan Pedagojisi geleneği ile birlikte uyumlu olan İtalyan okulunun bilimsel değerler üzerine kurulmuş olan Türkiye eğitim sistemindeki fen-matematik programlarını da öğrencilerine uygulamaktadır.

Özel Saınte Pulcherıe Fransız Lisesi

1846’da şefkat Rahibeleri tarafından kurulmuş olan Fransız Okulu Taksim’de Fransız konsolosluğu yakınında bulunmaktadır. 1884 yılında okul hastaneye ait olan başka bir binayı taşımasıyla Beyoğlu Bursa Sokağı 33 numaraya taşınmıştır. Birinci Dünya Savaşı sonrasında oku içerisine bulunan rahibelerin gitmesi ile birlikte okul ve bina harap olmuştur.

Şu anda günümüzde halen daha en çok tercih edilen ve en popüler özel okullar arasında bulunmaktadır.

Vehbi Koç Vakfı Koç Özel Lisesi

Akademik eğitim sistemleri, çift dilli eğitim ile birlikte farklı kültürlerin harmanlanmasıyla oluşmuş olan Özel Koç Vakfı Koç Lisesi, eğitim sistemini sürekli olarak yenileyerek geliştirmektedir. Son sınıfa kadar öğrencilerin tamamen hem sosyal hem de ki senin dediklerini geliştirerek kendilerine güvenen, kültürünü bilen, en önemlisi de ne istediğini bilen sorumluk sahibi bireyler yetiştirmektedir. 2135 öğrencisi ile birlikte alanında uzman toplam 307 öğretmen hizmet vermektedir. Öğretmenlerin 67 yabancı dil öğretmenidir.

Hem bedensel hem de sportif etkinlikler ile sağlıklı ve zinde yaşayan, boş zamanlarını değerlendirmesini bilen ve spor alanlarında da yönelen birçok öğrenci yetiştirmektedir. Yüzme, tenis, futbol, atletizm, voleybol, basketbol, okçuluk, kayak, ritmik jimnastik gibi branşlarda da yarışmaları öğrencileri hazırlamaktadır.

Özel Bahçeşehir Lisesi

Dünyanın birçok bölgesinde kullanılan ve uygulanmaya başlayan eğitim anlayışının Türkiye’deki öncüsü diyebiliriz. Stem sistemi ile birlikte fen, teknoloji, mühendislik ve matematik derslerinden oluşturulmuş programları mevcuttur. On yıldır uygulanan bu eğitimle birlikte akademik başarılar ve projeler uluslararası yarışmalarda da başarılar ile sonuçlanmıştır. Tamamen matematik bölümü olarak eğitim veren okullarda başarılar sonucunda doğru bir uygulama olduğu da düşünmektedir.

Günümüz mesleklerinden olan mühendislik ve mimarlık gibi alanlarda çocukların en başarılı olmasını sağlamaktadırlar.

İstek Özel Kemal Atatürk Anadolu Lisesi

Özel okul deyince akla ilk gelen okullardan birisi olan Kemal Atatürk Anadolu Lisesi etik değerlerinden ve özellikle de Atatürk ilkelerinden ödün vermeyen nadir okullarından biridir. Her sene bir önceki seneye nazaran daha fazla gelişmiş ve özellikle eğitim gücü açısından da güçlenmiş programları bulunuyor.

Aydın fikirleri, öğrenmeye açık, sağlıklı beslenen, sağlıklı yaşayan, sorumluluklarını ve hedeflerini bilen öğrenciler yetiştirmektedir. Sahip olduğu teknolojik ve fizik aletleri ile birlikte hem eğitim kadrosu hem de öğrenciler mükemmel bir şekilde eğitim almaktadır.

Özel Sankt Georg Avusturya Lisesi

St.Georg Kilisesi’nin içinde bulunan okula tarihi eser demek de mümkündür. 1300’e uzanan köklü bir geçmişe bulunmaktadır.

1882 yılı Kasım ayından itibaren yapılan anlaşmalar ile satın alınmıştır. O dönemlerden bu dönemlere kadar dini kuruluşların yönetimindeki okul sonradan lise ve ortaokul kısımlarını ilave etmiştir. İlk mezunlarını 1913 yılında vermiştir.

Özel Çevre Koleji

Erenköy’de bulunan kampüslere ortalama 24.500 metre² kapalı, 4000 açık alanda yerleşim yeri oluşturulmuştur. Üç yüze yakın deneyimli kadrosu ve 1300 geçen öğrencisi ile birlikte uzun dönemlerdir hizmet vermektedir. Eğitim öğretim faaliyetlerini yaparak ve yaşayarak öğrenme kuramı ile temel alınır ve buna yönelik öğrenciler yetiştirir. Spor ve kültürel özellikleri sanat alanlarında ki gelişmeye önem veren Çevre Koleji hem fiziksel olanaklarından hem de donanımlarına bütün öğrencilerine destek sağlamaktadır.

Matematik ve bilgisayar laboratuvarı, müzik atölyeleri, kimya ve fizik laboratuvarı gibi bütün branşlarda çocuklar için birebir dersler yapmaktadır. Yüzme havuzu, kapalı spor salonu, fitnes pilates olanları da öğrencilerin faydalanabileceği ve okul içinde bulunan etkinlikler arasında yer alır.

Alkev Özel Fen Lisesi

Sosyal sorumlulukların bilincinde ve kendi kendini öğrenmeye, yetişmeyi bilen öğrenciler yetiştirmeyi hedeflemektedirler. Fen Lisesi olarak ve Anadolu Lisesi olarak hizmet verilen bu özel okullarda hedef diller Almanca ve İngilizcedir.

Yurtdışı ve yurtiçi üniversiteye değiştirmelerine yüksek başarı elde edilen okul, Alman Liseliler Kültür Ve Eğitim Vakfı olarak kurulmuş ve halen daha alman geleneklerini sürdürdüğü bir eğitim programı hazırlanmaktadır. Okuldaki Almanca dersleri ile birlikte öğrencilerin son sınıfta diploma ile birlikte mezun olmaları da sağlanmaktadır.

En Başarılı Özel Okullar

En Başarılı Özel Okullar, milli eğitim bakanlığı tarafından gerçekleşen LGS ve YKS sınavı sonucunda en başarılı özel okullar belirlenmiştir. İzmir, Bursa, Antalya, Ankara ve İstanbul’daki özel okullardan olan Bilfen okulları en başarılı özel okullar listesinde ilk sıralarda yerini almaktadır.

En başarılı özel okullar; doğa, uzay, dil ve birin gibi alanlarda konsept okullar olarak bir çok patentli özel okulda bulunmaktadır. Amerika’dan bürünmeye kadar birçok ülkenin patent vermesi ile birlikte dünya devleri ile yapılan iş birlikleri de en başarılı özel okulların arasında bulunmaktadır. Hem lise hem de ortaokul olarak özel okullar başarı sıralarına göre belirlenmektedir.

İstanbul’da En Kaliteli Özel Okullar

İstanbul’da en iyi özel okullar listesi içerisinde; bakırköy, Üsküdar, Kadıköy, Beşiktaş gibi birçok semtten özel okul bulunmaktadır. LGS ve YKS tam puan yapan öğrenciler özellikle spor ve sanat dallarında da üstün başarılar elde etmektedir. Bilfen koleji, Mev koleji, Ted koleji gibi kolejler İstanbul’da en başarılı özel okullar listesinin ilk sıralarını almaktadır. Özellikle sınav sonuçlarına göre belirlenen en kaliteli özel okullar listesi spor ve sanatta da Gösterilen başarılara dikkat edilerek hazırlanmaktadır. Araştırmalara göre İstanbul’da bulunan en başarılı, en iyi ve en kaliteli özel okullar şu şekildedir;

  • Ted Koleji
  • Bilfen Koleji
  • Bilişim Koleji
  • İnci Koleji
  • Özel Türk Koleji
  • Işıkkent Eğitim Kampüsü

Sadece İstanbul’da değil Bursa, Ankara, Antalya, Kayseri, Sakarya, Gaziantep, Eskişehir, Konya, Adana, İzmir, Mersin, Denizli, Kocaeli, Diyarbakır, Çanakkale, Aydın, Bodrum, Manisa, Trabzon, Balıkesir, Malatya, Sivas gibi tüm illerde de özel okullar öğrencilere en iyi hizmeti vermektedir. Şu anda Türkiye’de genel olarak özellikle büyük şehirlerden her semte ait özel okul bulunmaktadır. İstanbul’da; Beylikdüzü, Gebze, Ataşehir, Maltepe, Tuzla, Kartal, Ümraniye, Pendik, Kadıköy, Sancaktepe, Kâğıthane, Bahçeşehir özel okullar konusunda en iyi okulları bünyesinde barındırmaktadır.

En İyi Kolejler Listesi

En iyi Kolejler, ebeveynler tarafından çocuklar için kolej konusunda en iyi eğitimi veren koleji tercih etmek istemektedir. Öğrencinin ihtiyaçlarına uygun olacak şekilde özel okulların tercih yapabildiği gibi kolejler olarak da doğru okulları seçmek gerekiyor. Türkiye’nin en iyi kolejleri için yapılan araştırmalar doğrultusunda sizlere biraz daha yardımcı olmak amacıyla en iyi kolejden listesini yaptık.

En iyi kolejleri seçerken öncelikle öğrenme gelişimi, okul kültürü, örgütsel çevre, akademik profil gibi alanlara yakından bakmak ve tüm nitelikleri de değerlendirmek gerekmektedir.

  • Ted Kolejleri
  • Akademik Kolejleri
  • Ataberk Kolejleri

Türkiye’nin en iyi kolejleri yukarıda bulunan değerlendirmeleri oldukça iyi şekilde yapmış ve özellikle her alanda en iyi olmayı başarmış okullardır.

What do you think?

Makale Yazarı istersen .NET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Tasarımlarıyla Ünlü Mimarlar 2024

Türkiye’nin En İyi Özel Üniversiteleri 2023 Güncel Liste