in

Türkiye’nin En İyi Özel Üniversiteleri 2023 Güncel Liste

Türkiye’nin En İyi 10 Özel Üniversitesi, her ailenin ve her gencin hayali olan üniversiteler tercihler yaklaşırken de en çok araştırılan konulardan birisidir. Üniversite tercihleri yaklaşırken hangi üniversitede hangi eğitimi almak istediğinizi belirlemeniz için sizlere hem İstanbul’da hem de Türkiye’de bulunan en iyi özel ve vakıf üniversitelerini listeledik.

Hayal ettiğiniz meslekte ve hayallerinizi kurduğunuz yolda en doğru ve en sağlam adımlarla birlikte yürüyebilmeniz, seçtiğiniz üniversite ile doğrudan doğruya kesişmektedir.

Türkiye’nin En İyi 10 Özel Üniversitesi olarak yapacağımız tercihler hayatımızı belirleyecek, hayalini kurduğumuz alanlarda sağlam adımlar atabilmemize yardımcı olacaktır.

En İyi Özel Üniversite

En İyi Özel Üniversite, sosyal ve mesleki anlamda bizlere hazırlayan ve hem sosyal çevre hem de doğru bir şekilde eğitim almamıza yarayan birçok üniversite bulunuyor. Üniversiteden sonraki iş hayatımızda birlikte geçirdiğimiz eğitim bizim geleceğimizi belirleyen en büyük konulardan birisidir.

En kaliteli özel üniversite tercihi yaparak hayallerimizi bir adım daha yaklaşa biliriz. Aşağıda sizin için en iyi ve en kaliteli özel üniversiteleri listeledik.

Türkiye’nin En İyi 10 Özel Üniversitesi
Koç Üniversitesi
Sabancı Üniversitesi
Bilkent Üniversitesi
Çankaya Üniversitesi
Başkent Üniversitesi
Özyeğin Üniversitesi
İzmir Ekonomi Üniversitesi
Kadir Has Üniversitesi
Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
Yeditepe Üniversitesi

En Kaliteli Özel Üniversiteler

Türkiye’nin En İyi 10 Özel Üniversitesi denince aklımıza gelen üniversiteler Türkiye’de ve İstanbul’da en kaliteli eğitim veren en iyi özel üniversiteler şu şekildedir;

1) Koç Üniversitesi

1993 yılında kurulan üniversite İstanbul Sarıyer’de bulunmaktadır. Türkiye’nin en iyi üniversitesi arasında ilk sıralarda yerini alan Koç Üniversitesi Koç Holding tarafından yönetilmektedir. Konumu ve prestijleri sayesinde birçok üniversite öğrencisinin ilk tercihlerinden de birisi olmaya hak kazanmıştır.

7000’den fazla öğrenci ve dört yüzden fazla öğretim üyesinin bir içerisinde barındıran Koç Üniversitesi eğitim kalitesi ile birlikte en kaliteli özel üniversite olarak da adlandırılmaktadır.

Konum: Sarıyer/İstanbul

İnternet Sitesi: https://www.ku.edu.tr

2) Sabancı Üniversitesi

Sabancı Üniversitesi Türkiye’nin en iyi ve en kaliteli özel üniversiteleri arasında ilk sıralarda yerini almaktadır. Ortalama olarak 1999 senesinde eğitim öğretime başlayan ve eğitim ve öğretim faaliyetlerine de fazlasıyla başarılı olan Sabancı Üniversitesi üniversite hayali kuran gençlerin de tercih ettiği ilk özel üniversitelerde biridir.

Yönetim bilimleri fakültesi, mühendislik fakültesi, Sosyal bilimler fakültesi, tıp fakültesi gibi birçok fakülteye içerisinde barındırarak eğitim kalitesini yükseltmektedir. 5500 öğrenci kapasitesi ile birlikte ve birçok öğrenciye liberal tarzda eğitim imkânı sunmaktadır. Merkez Yerleşkesi İstanbul Tuzla bölgesinde bulunuyor.

Konum: Tuzla/ İstanbul

İnternet Sitesi: https://www.sabanciuniv.edu/tr

3) Bilkent Üniversitesi

Bilkent Üniversitesi; hemşirelik, hukuk, diş hekimliği, tıp, veterinerlik gibi bütün bölümleri eğitim öğretim kapsamında içerisinde bulundurmaktadır. En kaliteli özel üniversite alanında ilk sıralarda yerini alan Bilkent Üniversitesi aynı zamanda Ankara’da bulunan Türkiye’nin ilk özel Üniversitesi olma şerefine de sahiptir. Ortalama olarak 1984 senesinden bu zamanlara kadar eğitim veren üniversite İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi olarak da bilinmektedir.

Bünyesinde işletme fakültesi, fen mühendislik fakültesi, idari ve Sosyal bilimler fakültesi gibi toplamda 2 yüksekokulu ve 9 fakülte ile içerisinde bulundurmaktadır. Hem Ankara’da hem de Türkiye’de özel üniversite denince ilk akla gelen üniversitelerin içerisinde yer alıyor.

Konum: Çankaya/ Ankara

İnternet Sitesi: https://w3.bilkent.edu.tr/www/

4) Çankaya Üniversitesi

Ankara’da bulunan Çankaya Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi’nden sonra en çok tercih edilen üniversiteler arasında yer almaktadır. Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri olarak göstermekle birlikte üniversite tercihi dönemlerinde genel olarak özel üniversite tercih eden öğrenciler arasında mutlaka ilk sıralarda yerine belirlenmektedir.

1997 senesinden itibaren tüm eğitim öğretim faaliyetlerine başlamış bir vakıf üniversitesidir. 10.000’i aşan kayıtlı öğrencisi ile birlikte 330’a yakın eğitim görevlisi bulundurmaktadır.

Çankaya Üniversitesi tıp fakültesi, eczacılık fakültesi, sağlık bilimleri fakültesi, mühendislik fakültesi gibi 10 adet doktora bölümünü, 26 adet yüksek lisans bölümünü, 2 enstitü gibi bölümlerde içerisinde barındırmaktadır.

Konum: Çankaya/ Ankara

İnternet Sitesi: https://www.cankaya.edu.tr

5) Başkent Üniversitesi

Başkent Üniversitesi; fen edebiyat fakültesi, tıp fakültesi, hukuk fakültesi, mühendislik fakültesi, eczacılık fakültesi gibi toplamda 13 fakülteyi eğitim öğretim programı ile birlikte sunmaktadır. Aynı zamanda eğitime destek sağlayan hastaneleriyle de verdiği eğitimi pekiştirmektedir. 13.000 öğrenci eğitim veren Başkent Üniversitesi adından da anlaşıldığı gibi Ankara ilimizde bulunmaktadır. Konum olarak Ankara Etimesgut’ta bulunan üniversite eğitim gören 456 kişilik öğrenci yurtlarında sahiptir.

Türkiye’de, Ankara’da, İstanbul’da özellikle üniversiteyi tercih yapan öğrencilerin en çok tercih edilen üniversitelerinden biri olma özelliğini taşımaktadır.

Konum: Etimesgut/ Ankara

İnternet Sitesi: https://www.baskent.edu.tr/tr/

6) Özyeğin Üniversitesi

12.000’i aşkın kayıtlı öğrencisi ile hizmet veren ve eğitim öğretimle devam Özyeğin Üniversitesi 2007 senesinde Hüsnü Özyeğin tarafından kurulmuştur. 6 adet fakülteye, 2 adet yüksekokulu, 3 adet Enstitü ile hizmet veren üniversite İstanbul’da bulunan en iyi özel üniversite konumuna da sahiptir. Uzay bilimleri fakültesi, hukuk fakültesi, mimarlık fakültesi, mühendislik fakültesi, işletme fakültesi ile birlikte altı fakülteye sahiptir.

10 adet doktora programı, 485 kişilik akademik kadrosu ile birlikte eğitimlerine devam etmektedir. Zihin Üniversitesi İstanbul Çekmeköy semtinde bulunmaktadır.

Konum: Çekmeköy/ İstanbul

İnternet Sitesi: https://www.ozyegin.edu.tr

7) İzmir Ekonomi Üniversitesi

İzmir Ekonomi Üniversitesi, İzmir ticaret odası eğitim ve sağlık vakfı tarafından kurulmuştur. Ege bölgesinde ilk özel üniversite konumunda taşımaktadır. 2001 senesinde kurulan İzmir ekonomi Üniversitesi 8 fakültesi ile birlikte özellikle Ege Bölgesi’nde tercih edilen en kaliteli özel üniversite konumunu taşımaktadır.

Tıp fakültesi, iletişim fakültesi, sağlık bilimleri fakültesi, mühendislik fakültesi, hukuk fakültesi, güzel sanatlar fakültesi gibi fakültelerinde toplamda 6000 kayıtlı öğrenci eğitim imkânı sunmaktadır.

İzmir’de bulunan üniversite içerisinde barındırdığı eğitim görevlileri ile birlikte üniversiteye başlamak isteyen öğrenciler tarafından da fazlasıyla tercih edilmektedir.

Konum: Balçova/ İzmir

İnternet Sitesi: https://www.ieu.edu.tr/tr

8) Kadir Has Üniversitesi

Kadir Has Üniversitesi vakıf üniversitesi olmakla birlikte 1997 senesinde kurulmuştur. Toplamda 7000’in üzerinde kayıtlı öğrenciye sahip olan üniversite birçok fakülte içerisinde barındırmaktadır. Kadir has üniversitesi sadece İstanbul’da değil tüm Türkiye’de bilinen en iyi özel üniversiteler arasındadır.

İdari ve iktisadi bilimler fakültesi, sanat ve tasarım fakültesi, iletişim fakültesi, hukuk fakültesi gibi önemli bölümleri Bünyesinde barındırmaktadır.

Konum: Fatih/ İstanbul

İnternet Sitesi: https://www.khas.edu.tr

9) Bezm-İ Âlem Vakıf Üniversitesi

Bezm-i Âlem Vakıf Üniversitesi Türkiye’nin en iyi vakıf üniversitesi arasında yer almaktadır. 2010 yılında kurulan ve oldukça yeni olan bir üniversitesi o zamanlardan bu dönemlere kadar kesintisiz eğitim ve öğretim hizmetinde sünüyor. Tıp fakültesi, eczacılık fakültesi, diş hekimliği fakültesi gibi programları da içerisine barındırmaktadır. 3 adet fakülteye eğitim veren bu kurum 1 adet yüksekokulu da içerisinde bulundurmaktadır.

Fatih, Eyüp, Sultangazi‘de bulunan fakültelerle birlikte Türkiye’nin en iyi özel üniversitesi arasına da yer almaktadır. 700 akademisyeni ile 3002 yüzden fazla öğrenciye de eğitim imkanı sunan Bezm-i Âlem Vakıf Üniversitesi 35 ülkeden 82 üniversite ile işbirliği yapıyor. Öğrencilerine Erasmus imkânı sunması ile birlikte temelleri sultan ikinci Mahmut’un eşi tarafından 1845 yılında atılmıştır.

Konum: Topkapı/ İstanbul

İnternet Sitesi: https://bezmialem.edu.tr

10) Yeditepe Üniversitesi

Yeditepe Üniversitesi, İstanbul eğitim ve Kültür vakfı tarafından 1009 96 senesinde kırılmaktadır. 13 fakültesi, 2 yüksekokulu, 1 adet meslek yüksekokulu ile öğrencilerin eğitim öğretim hizmetini sunmaktadır.77 adet lisans programı ile birlikte 50 farklı öğrenci kulübü ve öğrencilerin de sosyalleşme imkânı sağlaması açısından birçok etkinlikleri bulunmaktadır.

Erasmus ve Exchange programları ile tercih yapan üniversiteli öğrencilere yurtdışı imkânı sunmaktadır. Yeditepe Üniversitesi’nin eğitim dili İngilizcedir. Konum olarak İstanbul’un Ataşehir semtinde bulunmaktadır.

Konum: Ataşehir/ İstanbul

İnternet Sitesi: https://www.yeditepe.edu.tr

Özel Üniversite Fiyatları

Özel Üniversite Fiyatları, tercih yaparken en çok merak edilen konulardan birisi de seçilecek olan üniversitenin eğitim fiyatları oluyor. Sınav sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından tercih kılavuzları ile birlikte öğrenciler tercih yapacaklar üniversiteleri araştırmaktadır.

Öncelikle özel üniversite ücretlerim seçilecek bölüm ile birlikte doğru olan fiyat aralığı oluşturmaktadır. Türkiye’nin her yerinde özel üniversite bulunması ile birlikte özel üniversite fiyatları da geçen dönemlere nazaran daha yüksek fiyatlara sahiptir. Gelen zamlarla birlikte yüksek olan üniversitenin fiyatları rekor artış ile birlikte yükselmiştir.

Özel üniversite fiyatları 2023 olarak örneğin tıp okumak isteyen bir öğrenci şimdiye kadar açıklanmış olan rakamlarla birlikte 200.000 ila 400.000 TL arasında fiyat aralığı ile karşılaşabilir. Burs imkânları ile birlikte %50 burs veren üniversitelerde bu durum ortalama 100.000 TL’ye kadar da inebilmektedir.

Özel üniversite ve vakıf üniversitesi tercih etmek isteyen öğrencilerin hemşirelik özel üniversite fiyatları, hukuk özel üniversite fiyatları gibi birçok araştırması mevcuttur. Aşağıda sizler için ortalama olarak bölümlere ayrılmış olan özel üniversite fiyatları bulunmaktadır.

 • Tıp Fakültesi – 250.000 TL
 • Diş Hekimliği Fakültesi – 250.000 TL
 • Eczacılık Fakültesi – 200.000 TL
 • Mühendislik Fakültesi – 150.000 TL
 • Hukuk Fakültesi – 150.000 TL
 • Mimarlık Fakültesi – 150.000 TL
 • Devlet Konservatuarı – 140.000 TL
 • Eğitim Fakültesi – 140.000 TL
 • Fen Edebiyat Fakültesi – 140.000 TL
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi – 140.000 TL
 • İletişim Fakültesi – 140.000 TL
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi – 90.000 TL
 • Ticari Bilimler Fakültesi – 90.000 TL
 • Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi – 90.000 TL
 • Türkçe Hazırlık Programı – 90.000 TL
 • Ön Lisans Programları – 60.000 TL

Hukuk, diş hekimliği, çöp, hemşirelik, mühendislik, ebelik, Veterinerlik, psikoloji Gibi özel üniversite fiyatları seçilecek olan bölümleri ve üniversiteleri bağlı olarak değişmektedir.

İstanbul’daki Özel Üniversiteler

İstanbulda En İyi 10 Özel Üniversitesi, oldukça köklü tarihi ve kültüre sahip olmakla birlikte birçok alanda İstanbul’da fazlasıyla özel üniversite bulunuyor. İstanbul, birçok üniversite ev sahipliği yapmakta birlikte Türkiye’nin en iyi özel üniversiteleri içerisinde barındırmaktadır.

 1. Acıbadem Üniversitesi
 2. Bahçeşehir Üniversitesi
 3. Beykent Üniversitesi
 4. Beykoz Üniversitesi
 5. Bezmi-Âlem Vakıf Üniversitesi
 6. Işık Üniversitesi
 7. 29 Mayıs Üniversitesi
 8. Arel Üniversitesi
 9. Aydın Üniversitesi
 10. Bilgi Üniversitesi
 11. Bilim Üniversitesi
 12. Gelişim Üniversitesi
 13. Kültür Üniversitesi
 14. Medipol Üniversitesi
 15. Kadir Has Üniversitesi
 16. Koç Üniversitesi
 17. Maltepe Üniversitesi
 18. Nişantaşı Üniversitesi
 19. Yeditepe Üniversitesi
 20. Yeni Yüzyıl Üniversitesi

İstanbul’da bulunan toplamda 49 adet özel üniversite bulunmaktadır. Üniversitelerin dokuzu devlet kalan 40’ı vakıf üniversitesidir.

What do you think?

Makale Yazarı istersen .NET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Türkiye’de En İyi Özel Okullar 2023

En iyi Beş Kadın Tenis Ayakkabısı

En iyi 5 Kadın Tenis Ayakkabısı